piątek, 5 sierpnia 2016

Jak tanio skompletować sprzęt w góry?



Jak tanio skompletować sprzęt w góry?

Rozmawiając ze znajomymi zauważyłem że wielu z nich waha się przed wyjazdem w góry ze względu na wysokie ceny sprzętu. Na pewno każdy z nas zdaje sobie sprawę że niestety, taki sprzęt jak spodnie, buty czy plecak potrafią być bardzo drogie. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu z markowym towarem aby się o tym przekonać. 


1.      Wyposażenie

Najgorszy jest początek gdy nie mamy niczego. Warto się wtedy zastanowić jak często zamierzamy wyjeżdżać w góry. Wiadomym jest że będziemy potrzebowali sporo rzeczy. Jednym z najważniejszych są buty. Dobre porządne buty które posłużą przez parę lat i nie zawiodą nas o każdej porze roku to wydatek około 700-1000 złotych. Warto się więc dobrze zastanowić aby później nie żałować. Kolejną rzeczą jest kurtka. Tu pada pytanie czy kupować kurtkę membranową czy zwykłą wodoodporną. Membranowa kurtka uchroni nas przed zapoceniem w przeciwieństwie do zwykłej ale za to obciąży nasz budżet. Plecak potrzebny do przenoszenia prowiantu i wszystkiego co nam niezbędne. Są różne modele plecaków i różne pojemności, to od nas samych zależy do czego będziemy go potrzebowali. Czy będzie to jednodniowy wypad, kilkudniowa wędrówka czy wyprawa mająca na celu przenoszenie wszystkiego co nam potrzebne. Jeśli nie zamierzamy na początku chodzić na długie wyprawy to polecam kupić plecak od 35-40 litrów sprawdzi on się idealnie na jednodniowych wypadach i na kilka dni też damy radę się spakować.  Na początek to raczej powinno wystarczyć  bo każdy z nas jakieś skarpetki posiada, jakiś podkoszulek również w szafie się znajdzie. 

2.       Wypożyczalnia 


Jeśli nie zamierzamy chodzić po górach zimową porą, a tylko chcielibyśmy spróbować wejść na jakiś szlak to zachęcam do wypożyczenia sprzętu z jakiegoś porządnego sklepu. Mamy wtedy pewność że sprzęt jest w dobrym stanie i zadbany. Dodatkowo to duża oszczędność w porównaniu z kupnem wszystkiego na raz. Jeśli złapiemy bakcyla to zawsze możemy zacząć kompletować sprzęt, a jeśli się rozczarujemy to nie zostaniemy z zalegającymi nam w szafie rakami i czekanem. Wypożyczyć można również inne rzeczy np. nosidełko dla dziecka, czy namiot. 

3.       Kupno sprzętu używanego 


Nie zawsze trzeba kupować sprzęt prosto ze sklepowej półki. Najfajniej oczywiście jest mieć wszystko nowe ale nie zawsze opłacalne. Opłacalne może być za to kupno czegoś używanego. Markow firmy robią dobrej jakości rzeczy które służą latami więc jeśli wejdziemy na jedną z popularnych stron aukcyjnych znajdziemy tam sporo towaru. Możemy znaleźć prawdziwe perełki które ktoś kiedyś kupił za grubą gotówkę a my teraz odkupimy od niego np. za ¼ ceny. Warto czasem poszukać.

4.       Wyprzedaże 


Szczerze przyznaje że sam najchętniej kupuję towar właśnie na wyprzedażach. Mam kilka ulubionych sklepów które codziennie albo co drugi dzień śledzę wypatrując rzeczy które mnie interesują. Przeważnie sklepy które liczą się na rynku zmieniają co tydzień promocję na co innego albo na inny dział. Korzystam również z zakupów bez VAT które są przeważnie na początku roku. 

5.       Raty 


Jeśli planujemy regularnie jeździć w góry i chcemy mieć jednak własny sprzęt to wato pomyśleć o kupnie na raty. Rozkładając zakupy na raty nie obciążymy zbytnio portfela ustalając określoną sumę do miesięcznej spłaty, a w tym
czasie spokojnie będziemy korzystać z naszego sprzętu. Pamiętajmy że na niektórym sprzęcie nie ma co oszczędzać, dobre buty są rzeczą nieocenioną ale często bardzo drogą.

6.       Podsumowując


Jak widać jest parę opcji kupna sprzętu. Każdy sam musi zdecydować która jest najlepsza dla niego. Pamiętajmy że sprzęt nie zawsze musi być nowy i najdroższy. Czasami tańsze odpowiedniki spiszą się równie dobrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz