środa, 12 października 2016

NIEBEZPIECZEŃSTWA PODCZAS CHODZENIA PO GÓRACH.

Każda osoba wychodząca na szlak w góry idzie z zamiarem powrotu do domu czy też kwatery w której obecnie mieszka. Wyprawę uważa się za udaną jeśli ilość wyjść jest równa ilości powrotów. Niebezpieczeństwa które mogą nas spotkać w górach najczęściej związane są z pogodą. Nie da się ich uniknąć, ale można je przewidywać i modyfikować plan wędrówki lub zwyczajnie zostać w bezpiecznym miejscu. W górach jesteśmy bardziej wystawieni na niebezpieczeństwa związane z pogodą. Trudniej jest znaleźć schronienie, a pogoda jest trudniejsza do przewidzenia.Mgła - potrafi całkowicie ograniczyć widoczność i orientację w terenie. Nawet w dobrze znanym nam miejscu czy też na często chodzonym przez nas szlaku orientacja jest trudna gdyż mgła wyolbrzymia charakterystyczne szczegóły. To co zapamiętaliśmy jako nasz punkt orientacyjny albo wygląda inaczej albo jest trudne do odnalezienia. Wyobraźmy sobie jeszcze że poza mgłą złapie nas jeszcze zmierzch. W tedy to już prawdziwy koszmar nawet dla bardzo doświadczonych turystów. W takich przypadkach musimy być zdani na mapę, kompas lub GPS i umiejętność posługiwania się tymi przedmiotami. Tylko dzięki nim będziemy w stanie odnaleźć lub wyznaczyć drogę. Mgła nie tylko ogranicza widoczność ale również rozprasza fale akustyczne i rozprasza światło czołówki po zmierzchu. W takich przypadkach zamiast wzywać pomocy krzycząc warto do tego używać gwizdka. Gwizdek ma ostry przenikliwy dźwięk no i oczywiście mniej męczy nasze oskrzela. Mgła fatalnie wpływa na kondycję psychiczną. Jest wilgotna i zimna co potęguje odczuwanie zimna. Jeśli jest to możliwe gdy złapie nas mgła należy wycofać się po własnych śladach.

Wiatr - nie mam tu na myśli leciutkiego wiatru który wieje na szczycie podczas upalnej letniej wędrówki bardziej mi chodzi o silny przeszywający wiatr który potęguje odczuwanie zimna. Weźmy pod uwagę szybkie obliczenia w temperaturze 5 stopni Celsjusza i wietrze wiejącym 50 kilometrów na godzinę odczuwa się zimno jak przy około -12 stopniach Celsjusza. Oczywiście możemy się chronić przed wiatrem zapewniając sobie odpowiednią odzież, taką jak windstopper albo nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Najbardziej niebezpieczne w takich przypadkach są silne podmuchy które mogą prowadzić do utraty równowagi i stać się przyczyną upadku lub spadnięcia z jakiejś skalnej półki. Równie groźne mogą być spadające konary drzew oraz kamienie strącone przez wiatr. Silne podmuchy podnoszą również piasek i suchy śnieg co może powodować poranienie skóry, a szczególnie twarzy i oczu. Dobrze ustawiać się plecami do kierunku wiatru żeby nie wiał nam w twarz.

Wilgotność powietrza - posiada obok wiatru, wpływ na odczuwanie zimna. Wilgotność jest to ilość pary wodnej zawartej w jednym metrze sześciennym powietrza. Im więcej tym wilgotniej. Weźmy pod uwagę to że przy bezwietrznej i suchej pogodzie łatwiej wytrzymać silne mrozy, z kolei we mgle temperatury bliskie zera będą ciężkie do zniesienia.

Burza - zjawisko znane nie tylko w górach ale chyba właśnie tam przychodzi znikąd zanim i niespodziewanie ale zanim dojdzie do rozpętania się burzy w naszej atmosferze powstaje silne pole elektryczne. Różnica potencjałów elektrycznych może wytworzyć wewnątrz jednej chmury burzowej, pomiędzy sąsiednimi chmurami, a nawet pomiędzy chmurą, a powierzchnią ziemi. Gdy ładunek elektryczny przekroczy wartość graniczną następuje wyładowanie elektryczne któremu towarzyszy tak zwany piorun. Czemu właśnie w górach burza jest groźniejsza? To proste ponieważ droga wyładowania elektrycznego przebiega na ogół po linii najmniejszego oporu, dlatego piorun uderza najczęściej w szczyty i granie górskie górskie. Aby uniknąć śmiertelnego zagrożenia jakie może wystąpić w czasie burzy przeczytaj tych kilku zasad:
- należy dokładnie obserwować i sprawdzać pogodę. Jeśli wiadomo że nadciąga burza należy zrezygnować z wycieczki lub szybko ją zakończyć wycofując się.
- jeśli już nas dopadnie burza, nie wolno szukać schronienia pod wysokimi, samotnie stojącymi drzewami, niby wszyscy o tym wiedzą a nie ma roku aby nie usłyszeć w wiadomościach że znowu ktoś zginął pod drzewem w czasie burzy.
- jeśli jesteś na szczycie czy też na grani, tak szybko jak to możliwe zejdź w dolinę i schroń się w niskich zaroślach.

Deszcz - powstaje na skutek unoszenia się i ochładzania wilgotnych mas powietrza. W efekcie przesycenia parą wodną w ochładzającym się powietrzu skrapla się woda w postaci ciekłej tak to w naturze wygląda. Po intensywnych opadach strumienie które można było przejść jednym krokiem potrafią zamienić się w rwącą i niemożliwą do pokonania rzekę. Wiadomo że deszcz może popsuć każdą wyprawę więc lepiej się przed nim zabezpieczyć. Idąc w góry wiadomym jest że nie zawsze da się szybko wrócić do kwatery czy też schroniska, dlatego zawsze warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i buty z podeszwą która nie będzie się ślizgała na mokrej skale. Należy pamiętać również że żaden plecak nie jest nieprzemakalny i warto posiadać  pokrowiec przeciw deszczowy który uchroni nasze rzeczy przed przemoknięciem.

Śnieg - przez wielu wyczekiwany, a według mnie najlepszy przyjaciel gór. W górach w lato musi być słońce, a w zimie śnieg. Pamiętajmy że po opadach śniegu i przy przemierzaniu zaśnieżonego szlaku czas przejścia wydłużyć się może dwu lub trzykrotnie. Mokry śnieg wystawi nasze buty na niezłą próbę. Wybierając się pierwszy raz w zimie w góry należy pójść z kimś kto miał już do czynienia z takimi warunkami i poruszania się nich, oraz wyposażyć się w raki i czekan.

Lawiny - śnieżne i kamienne występują w górach tam gdzie stoki mają odpowiednie nachylenie. Oba typy równie groźne. Polecam wybrać się na kurs lawinowy aby samodzielnie nauczyć się oceniać zagrożenie oraz poruszać w takim terenie.

Wysoka temperatura - często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak groźna może być dla naszego zdrowia, a nawet życia. Poza udarem cieplnym organizmowi grozi odwodnienie. Przed przegrzaniem należało by nosić luźną i przewiewną odzież albo jeśli nasz budżet na to pozwala to termoaktywną. Największą uwagę na ochronę naszego ciała należałoby zwrócić na ochronę głowy. Czapka z daszkiem czy najprostsza chusta w zupełności wystarczy. Pamiętajmy że podczas upalnych dni i przy wzmożonym wysiłku nasz organizm wytwarza większą ilość potu co pozbawia nas wody, miejmy więc jej zapas zawsze pod ręką. 

Niska temperatura - jest główną przyczyną utraty ciepła przez organizm. Najbardziej narażone na utratę ciepła są głowa i szyja, a znacznie duża ilość potrafi uciekać przez stopy i dłonie, warto więc zabezpieczyć te części ciała. Ubierajmy się na cebulką albo stosujmy dobrej jakości swetry puchowe. Pół biedy gdy jest nam tylko zimno. Problem zaczyna się dopiero gdy następuje wychłodzenie organizmu. Jeżeli temperatura ludzkiego ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza sytuacja jest bardzo groźna i najlepiej w takich przypadkach wezwać pomoc a poszkodowanego zabezpieczyć przed dalszą utratą ciepła np. folią NRC. Noszenie przemoczonych butów lub mokrych rękawiczek może prowadzić do odmrożenia poszczególnych palców, a w najgorszych przypadkach do utraty całych stóp czy też dłoni.

Zmęczenie - jest naturalną obroną przed nadmiernym wysiłkiem. Zmęczenie powoduje spowolnienie reakcji, zmniejsza tempo marszu, co znacznie utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia osiągnięcie zamierzonego celu. Nie wolno lekceważyć pierwszych oznak zmęczenia takich jak, osłabienie, zawroty głowy, pogorszenie wzroku, zniechęcenie i rozdrażnienie. Jeśli takowe występują należy natychmiast odpocząć.

Ambicja - w rozsądnych dawkach jest zjawiskiem pozytywnym, jednak powyżej pewnej granicy bywa groźna. Chęć osiągnięcia celu za wszelką cenę może doprowadzić do sytuacji skrajnie niebezpiecznych. Czasem najlepiej się wycofać, zmienić plany lub trasę. Wycofując się nie należy się nigdy tego wstydzić ani się wahać. Góra poczeka.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz