sobota, 8 października 2016

JAKI PLECAK W GÓRY WYBRAĆ?

Plecak - jest elementem tak samo osobistym jak buty i tak samo jak one powinien być doskonale dopasowany do sylwetki. Cały bagaż turysty powinien zmieścić się w plecaku lub być do niego przytroczony. Polecam kupić dobrej jakości plecak markowy. Producenci zajmujący się szyciem plecaków od wielu lat, wiedzą na co zwrócić uwagę oraz dbają o odpowiednie materiały. Pamiętaj że plecak to nie rękawiczki które zmieniasz co sezon, a porządny sporo kosztuje. Odpowiedniej wielkości plecak jest niezbędny gdyż noszenie na wycieczkach górskich czegokolwiek w rękach jest przerażająco niebezpieczne. Poza tym nie polecam noszenia całego bagażu np. dla dwóch osób w jednym dużym bagażu przez jedną z nich. Po pierwsze ciężko dostosować tempo gdy jedna osoba idzie z całym ekwipunkiem, a druga na pusto. Po drugie plecaki mają przedziwną skłonność do podlegania prawu powszechnego ciążenia i nadzwyczaj często spadają w przepaściste urwiska, a stracić wysoko w górach ekwipunek dwóch osób to nie tylko przykre ale i niebezpieczne.


BUDOWA PLECAKA.
Dobry plecak powinien umożliwiać przenoszenie ładunku w pobliżu ciała i umieszczenie środka jego ciężkości ponad biodrami.

Pas biodrowy - najważniejszy element systemu nośnego plecaka. Plecy powinny się tylko stykać z ładunkiem, a ramiona stabilizować pionową pozycję plecaka. Prawie cały ciężar około 80% powinien spoczywać na biodrach. Za to odpowiada nie tylko budowa plecaka ale również to jak go do siebie dopasujemy. Ja stawiam na grubsze, masywniejsze pasy biodrowe które posiadają stabilizację dzięki nim mogę więcej przenosić nie odczuwając tego zbytnio. Posiadają one tylko jedną wadę, sprawiają że plecak waży trochę więcej. Wiele osób pewnie zauważy że w małych plecakach też są przecież pasy biodrowe które są szerokości 2, 3cm i w jaki sposób one mają nam ulżyć? Te pasy biodrowe przeważnie odpowiadają za to aby plecak przyległa do pleców i nie skakał podczas biegania czy jazdy na rowerze. Sprawia że możemy utrzymywać równowagę i nic nam nie przelatuje z boku na bok ciała.

Stelaż - plecaki bez stelaża to prawie wyłącznie jakieś tanie produkty. Dobre firmy nawet w plecakach miejskich stosują jakiekolwiek usztywnienia pleców. W chwili obecnej na szlakach królują plecaki ze stelażem wewnętrznym. Najczęściej są to dwa duraluminiowe płaskowniki ułożone równolegle lub krzyżujące się w zależności od producenta na plecach plecaka.



Wór plecaka - może mieć różną szerokość i wysokość. Większość turystów w góry wybiera plecaki wąskie i wysokie z którymi wygodniej się chodzi przy ścianie. W większości plecaków tych już od średniej wielkości komora plecaka jest podzielona na więcej części które są zasuwane lub ściągane linką. W takich wypadkach przeważnie mówi się o komorze górnej i dolnej. W droższych modelach można dostać się do każdej z komór od zewnątrz przez zastosowanie zamka błyskawicznego, nie otwierając klapy plecaka.

Szelki - im szersze tym lepsze. Mówiąc jaśniej im szersze i grubsze szelki tym wygodniej się niesie, a ciężar spoczywającego na ramionach bagażu rozkładany jest na większej powierzchni. Ważne by gąbka która umieszczona jest w środku takich szelek była dobrej jakości i była odporna na odkształcenia.

Regulacja systemu nośnego - najprościej rzecz mówiąc, regulacja wysokości szelek do naszego wzrostu. Każdy producent posiada swoje oznaczenia ale przeważnie są to oznaczenia M, L, XL. 

Pas piersiowy - poprawia ostateczne ułożenie szelek  sprawia że plecak jest jeszcze bardziej stabilny. Dodatkowo uwalnia nam ręce które nie muszą już podtrzymywać szelek plecaka gdy np. idziemy pod górę.

Komin - przedłużenie komory głównej, powiększa użyteczną przestrzeń plecaka. Warto posiadać spory komin w plecaku, dzięki niemu możemy np. ze średniego plecaka 40 litrów uzyskać 50 litrów dzięki 10 litrowemu kominowi. Jeśli zastanawiasz się co oznacza czasem dodawany do cyfry określającej wielkość plecaka plus, to dobry moment by to wyjaśnić. Plus oznacza że plecak wyposażony jest właśnie w komin który ma pojemność plus tyle ile podaje producent.

Klapa - są dwa typy, nieruchome i ruchome. Ci którzy wybiorą nieruchomą mogę cieszyć się większą szczelnością plecaka za to ci którzy wybiorą ruchomą mają większą wygodę przy pakowaniu komina.

Kieszenie boczne - mogą być przyszyte na stałe lub dotraczane do plecaka. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na to czy pełne kieszenie boczne nie przeszkadzają lub utrudniają mocowanie np. karimaty do boku plecaka.

System troczenia, plecakowa szpejarka - powinien się składać z wielu przyszytych na stałe szlufek pozwalających przeciągnąć przez nie paski do troczenia, przeważnie umieszczany z przodu plecaka lub na klapie. Bardzo ułatwia życie np. przy przypinaniu kasku.

Zamki - najważniejsze by wybrać plecak z markowymi zamkami najlepiej z japońskimi YKK. Chyba nigdy nie spotkałem się ze złą opinią na temat tych zamków. Wytrzymałe, mocne nie psujące się. Przy wyborze plecaka warto zwrócić uwagę na zamki w kominie lub te które są umieszczone od przodu plecaka, dobrze by było aby miały kołnierzyk lub były wodoszczelne.

Szwy -  bardzo ważny element. Należy sprawdzić jakość. Niektóre firmy podklejają szwy. Jeśli przy zakupie widzisz jakieś wystające nitki lub szew jest po prostu pojedynczy odłóż ten plecak i poszukaj plecaka innej firmy.

Klamry - są wykonane z bardzo wytrzymałych plastików które powinny być elastyczne również w niskich temperaturach. Producenci prześcigają się w produkcji coraz to mniejszych i lżejszych klamer.

Taśmy troków - wytwarza się z poliestrów który jest bardzo wytrzymały oraz mniej śliski. Takie zestawienie pozwala na dobre trzymanie w klamerkach.

Materiał plecaka -  przeważnie wykonywane z poliestru lub droższej Cordury. Ważne żeby materiał był wytrzymały, odporny na przetarcia i rozdarcia.

Pokrowiec przeciwdeszczowy - warto sprawdzić czy plecak posiada czy trzeba będzie dokupić. Każdego turystę prędzej czy później złapię na szlaku deszcz i aby uchronić swoje rzeczy przed przemoczeniem nakłada się na plecak pokrowiec z nylonu który zajmuje mało miejsca i waży tyle co nic.

System camelbag - kiedyś rzadkość, obecnie prawie każdy plecak jest wyposażony w dziurkę przez którą można przeciągnąć rurkę z plecaka w którym znajduję się worek z wodą. Niektóre plecaki posiadają jeszcze specjalne kieszenie i wieszaki aby umieścić w nich worek z wodą.


Pętelki na czekan - rzadko kto raczej nosi swój czekan, czekany w plecaku i aby ułatwić montaż czekana na zewnątrz plecaki są wyposażone w specjalne pętelki przez które przytracza się czekan do plecaka.

Szpejarka na pasie biodrowym - przeważnie posiadają ją plecaki wspinaczkowe, a wygląda ona jak uszy w uprzęży wspinaczkowej.



WIELKOŚĆ PLECAKA
Zależy oczywiście od charakteru wyprawy czy też wycieczki oraz naszych potrzeb i upodobań. Jedni uważają że lepiej nosić niż się prosić inni wolą chodzić na lekko, ja zawsze staram się to zrównoważyć bo osobiście jestem gadżeciażem i lubię mieć przy sobie kilka rzeczy więcej. Dobranie plecaka do swojej figury jest sprawą bardzo ważną i może okazać się dość skomplikowana. Najpierw jednak trzeba ustalić jak duży ten plecak będzie potrzebny. Pamiętaj że wielkość plecaków podawana jest w litrach i tu trzeba uważać gdyż wielu producentów szczególnie tych nie markowych zawyża wielkość swoich produktów.


Plecak miejski, plecak na jeden dzień.
Jeśli mieszkamy w kwaterze lub zainstalowaliśmy się w schronisku na kilka dni nie  ma sensu targania codziennie wielkiego plecaka, plecak na jeden dzień w góry może być po prostu plecakiem którego używamy na co dzień chodząc na uczelnie czy też do pracy. Pojemność jaką powinien posiadać plecak to 10 - 30 litrów.  Ja na jednodniowe wypady przeważnie używam plecaka biegowego "The North Face Enduro 13" posiadającego dodatkowo dwa 0,6 litrowe bidony. Uważam że jest on wystarczający na tego typu wypady.





















Plecak trekingowy na kilka dni. 
Plecaki trekingowe są chyba najpopularniejsze i najczęściej spotykane w górach. Wiele osób stosuje je również jako plecaki jednodniowe. Dobierając plecak na kilka dni weźmy pod uwagę dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to poleganie wyłącznie na kuchni schroniskowej w takim przypadku powinna nam wystarczyć pojemność około 30 - 40 litrów. Drugie rozwiązanie to odżywianie we własnym zakresie czyli wszystko czego potrzebujemy nosimy w plecaku i w tym przypadku litraż plecaka powinien mieć 40 - 55 litrów. Oczywiście nie myślę tu o zabieraniu wody ze sobą na kilka dni bo noszenie tego wszystkiego byłoby straszną katorgą. Często plecaki o takich litrażach są zabierane na ataki szczytowe, używane do wspinaczki lub skituringu. Ja osobiście używam plecaka "Deuter Guide 45+" jest uważany jako plecak wspinaczkowy, a dla mnie bardzo uniwersalny.

Plecak wyprawowy, transportowy. 
Jeśli myślisz o noclegach w namiocie przemierzając długie dystanse oddalone od cywilizacji lub jeśli zamierzasz mieszkać w schronisku przez kilka dni mając wszystko co ci będzie potrzebne pod ręką. Potrzebny będzie właśnie plecak wyprawowy. Posiadają one od 60 - 90 litrów. Moim zdaniem można w takim plecaku zmieścić pół domu. Ja używam plecaka Deuter Aircontact pro 60+15 idealnie nadaję się na ponad tygodniowy wypad.


Nie przerażaj się gdy zobaczysz ile kosztuje dobry markowy plecak, jeśli kupisz go z głową nie będziesz żałować ani jednej złotówki wydanej na ten zakup. Szanuj plecak a będzie Ci on służył bardzo długo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz